Bliski Wschód

Co warto zwiedzić w Bahrajnie?

  1. Muzeum Narodowe Bahrajnu wraz z perłowym szlakiem
  2. Meczet Al Fateh
  3. Qal’at Al Bahrain
  4. A’Ali – dzielnica ceramiki
  5. Dom Khalafa

Bahrajn to mały kraj na Bliskim Wschodzie, leżący na archipelagu 33 wysp w Zatoce Perskiej. Jest to kraj o bogatej historii, który już od tysięcy lat był ośrodkiem handlowym i kulturalnym. Dziś Bahrajn to rozwijające się państwo, które posiada wiele atrakcji turystycznych, kulturalnych, wspaniałe plaże i atrakcje dla rodzin. Bahrajn jest również znanym centrum finansowym i biznesowym w regionie, z wysokim poziomem życia i kosmopolitańską atmosferą. W porównaniu z Dubajem o wiele mocniej zaznaczona jest tu lokalna kultura. Mimo dużej bazy hotelowej i wszelkiego rodzaju SPA, w tym miejscu nie uświadczycie takiego przepychu czy luksusowych centrów handlowych jak w Dubaju. Kraj ten cieszy się urozmaiconą kulturą, w której mieszają się wpływy arabskie, azjatyckie i zachodnie, tworząc unikalną mieszankę tradycji i nowoczesności. Jest często odwiedzany weekendami przez obywateli Arabii Saudyjskiej jako mniej restrykcyjne miejsce, w którym mogą się zabawić.

Panorama Manamy
Panorama Manamy

Bahrajn jest znany z organizacji m.in. wyścigów Formuły 1, które odbywają się na torze Bahrain International Circuit – w naszym przypadku był to główny cel podróży, jednak wykorzystaliśmy okazję do zwiedzenia także samego kraju. Poniżej znajdziecie listę polecanych przez nas atrakcji.

Wyścig F1 na torze Bahrain International Circuit

1. Muzeum Narodowe Bahrajnu wraz z perłowym szlakiem

Muzeum Narodowe Bahrajnu jest doskonałym miejscem do poznania historii i kultury Bahrajnu. To nowoczesne muzeum z licznymi eksponatami sprzed nawet 4000 lat. Całość jest podzielona na sześć sekcji, ukazującymi różne momenty w dziejach kraju. Muzeum otwarte jest od 9:00 do 20:00 z wyjątkiem wtorków. Bardzo podobały mi się makiety ukazujące różne sceny z codziennego życia królestwa. Więcej informacji o muzeum znajdziecie tutaj.

Muzeum narodowe Bahrajnu - wnętrze
Muzeum Narodowe Bahrajnu

Po zwiedzeniu muzeum możecie zatrzymać się w muzealnej kawiarni lub wziąć za dodatkową opłatą łódkę, aby wybrać się śladem Perłowego Szlaku. Sam szlak nie jest tak spektakularny jak muzeum, ale jeśli macie czas to warto się na niego zdecydować.

Łódka do początku perłowego szlaku
Początek Perłowego Szlaku

Ten 3,5 km szlak prowadzi przez stare uliczki Muharraqu odkrywając miejsca mające różny wpływ na dawną perłową stolicę Zatoki Perskiej.

Więcej infromacji o perłowym szlaku znajdziecie na oficjalnej stronie.

2. Meczet Al Fateh

Meczet Al Fateh - widok z zewnątrz
Meczet Al Fateh

Meczet Al Fateh to jeden z największych meczetów na świecie. Może on pomieścić ponad 7 000 osób i ma wspaniałą architekturę, która robi niesamowite wrażenie. Wewnątrz znajduje się biblioteka oraz centrum kultury islamu. Odbywają się to również darmowe wycieczki z przewodnikiem. Jest to doskonała okazja aby podziwiać meczet od środka, dowiedzieć się więcej o jego niezwykłej architektury oraz poznać ciekawosteki na temat samego islamu. Należy pamiętać, że we wnętrzu meczetu obowiązuje schludny strój – trzeba mieć zasłonięte kolana, czy ramiona. Dla pocieszenia dodamy, że nawet jeśli przyjdziecie w krótkich spodniach/sukience to nie ma problemu – na miejscu pracownicy muzeum pożyczą strój, który można na siebie narzucić. Meczet jest czynny codziennie z wyjątkiem piątku i świąt w godzinach 9:00-16:00.

Meczet Al Fateh - dziedziniec
Meczet Al Fateh - wnętrze

3. Qal’at Al Bahrain (Fort Bahrain)

Qal'at Al Bahrain - fort
Qal’at Al Bahrain

Qal’at Al Bahrain znany także jako Fort Bahrain to wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO miejsce, w którym prowadzone były prace archeologiczne – najstarsze otkryte artefakty pochodzą sprzed ponad 4300 lat. To tu znajdowała się dawniej stolica krainy Dilmun i jej starożytny port. Sam fort wykorzystywany był także przez Portugalczyków w VI wieku. Aktualnie znajduje się tu muzeum, kawiarnia oraz ruiny fortyfikacji. Sama część muzealna, choć niezbyt duża, jest godna polecenia. Po zwiedzeniu muzeum można skierować się do Fortu, obejść go dookoła lub zwiedzić jego wnętrze.

Wnętrze muzeum Qal'at Al Bahrain
Qal'at Al Bahrain - fort

4. A’Ali – dzielnica ceramiki

A-Ali to miejsce z duszą, które warto odwiedzić jeśli tylko macie chwilę. Można tu zaopatrzyć się w unikalną pamiątkę z podróży, która nie będzie tylko kolejnym magnesem na lodówkę czy T-shirtem. Znajdziemy tu wielu rzemieślników wciąż skutecznie wykorzystujących tradycyjne metody wyrabiania ceramiki i za niewielką cenę można kupić autentyczny produkt z tego regionu.

Wnętrze warsztatu ceramicznego
Na zewnątrz warsztatu

5. Dom Khalafa

Dom nawiązujący do historii pereł w Bahrainie gdzie mieszkał słynny handlarz Manamy – Muhammad Salman Khalaf. Budynek ten został podarowany Bahrajnowi przez rodzinę Khalafa. Znajduje się tu teraz niewielkie muzeum. Jeśli macie kłopot z jego znalezieniem – wypatrujcie charaktersytycznego drewnianego wykończenia budynku. Za wstęp należy zapłacić 3 BHD.

Dom Khalafa - wnętrze
Dom Khalafa - balkon

Inne miejsca warte wspomnienia

Manama – stolica kraju

Hotel Four Seasons
Hotel Four Seasons

Spacerując ulicami Manamy możemy spotkać wiele nowoczesnych i interesujących pod względem architektonicznym budynków. Jednym z nich jest Bahrain Word Center – charakterystyczny wierzowiec składa się z dwóch wież i turbin wiatrowych umieszczonych między nimi, które zasilają budynek. Innym przykładem może być hotel Four Seasons, który łączy w sobie tradycyjne i nowoczesne elementy. Hotel został zaprojektowany przez architektów z biura Skidmore, Owings & Merrill (SOM) i nawiązuje do klasycznej arabskiej architektury.

Bahrain Word Center
Isa Cultural Centre (ICC)
Isa Cultural Centre (ICC)

Sh. Salman Bin Ahmed Alfateh Fort

Sh. Salman Bin Ahmed Alfateh Fort z zewnątrz

Znany także jako Fort Raffa. Imponujący fort, którego historia sięga rządów kalifów. Można się tu przespacerować po całym forcie, zajrzeć do jego wnętrza, czy też wejść na dachy buynków. Na miejscu znajduje się również stała wystawa muzealna która akurat była zamknięta podczas naszej wizyty. Wstęp bezpłatny.

Sh. Salman Bin Ahmed Alfateh Fort - dziedziniec
Sh. Salman Bin Ahmed Alfateh Fort z widokiem na miasto

Manama Souq

Zaczynający się od bramy Bab Al Bahrain – typowy arabski bazar oferujący przyprawy, biżuterię, czy tkaniny. Również tutaj można się zaopatrzyć w pamiątkę z podróży – jednak uważajcie, bo wiele z oferowanych rzeczy została tak naprawdę wyprodukowana w Chinach.

Meczet przy alei Emam Hussaina
Manama Souq

Jeśli zgłodniejecie podczas spaceru po bazarze – zajrzyjcie do Haji’s Cafe. Ta, zarządzana już przez trzecie pokolenie rodziny Haji, założona w 1950 roku restauracja oferuje tanie i bardzo smaczne dania bliskowschodniej kuchni. Można usiąść w sródku jak i na zawnątrz knajpy. Czas oczekiwania nie jest długi.

Haji's Cafe z zewnątrz
Haji's Cafe - stolik

Królewska Farma wielbłądów

Niewielkie miejsce, w którym można spotkać wielbłądy w różnym wieku. Nie jest tak spektakularne, żeby specjalnie tam jechać, ale jak akurat jedziecie na południe wyspy to można zajrzeć po drodze.

WIelbład z Królewskiej Farmy

Mapa

Wszystkie wymienione powyżej miejsca znajdziecie na poniższej mapie:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *