tajlandia pogoda
Azja,  Tajlandia

Tajlandia – pogoda

Rezerwując wakacje oczywiście pierwsze pytanie, które przychodzi na myśl to „kiedy jechać?”, szczególnie biorąc pod uwagę jak rozległym krajem jest Tajlandia. Pogoda w rejonach potrafi się drastycznie od siebie różnić. Istotne jest więc żeby dobrze zaplanować trasę i kierunek podróży.

Ogólne informacje pogodowe

Wysoki sezonŚredni sezonNiski sezon
listopad – marzeckwiecień – czerwiec,
wrzesień – październik
lipiec – październik
Po monsunach przychodzi chłodniejszy sezon. Sprzyjająca temperatura i stosunkowo suchy klimat. W okolicach Bożego Narodzenia i Sylwestra Tajlandię szturmują tłumy turystów.Od kwietnia do czerwca w Tajlandii jest bardzo sucho i gorąco. Wrzesień i październik są idealne na północy i wybrzeżu Zatoki Tajlandzkiej.Sezon monsunowy sprawia, że dotarcie do niektórych wysp jest praktycznie niemożliwe. Trzeba tworzyć elastyczne plany podróży. Deszcze są krótkie, ale intensywne.

Pogoda w konkretnych regionach Tajlandii

Bangkok i okolice

Światowa Organizacja Meteorologiczna uznała Bangkok za jedno z najgorętszych miast świata. Mając to na uwadze należy zawsze oczekiwać wysokich temperatur, z reguły w okolicach 32-34 stopni Celsjusza. Pora deszczowa trwa od maja do października (ok 300 mm deszczu w miesiącu).

Właściwie nie istnieje coś takiego jak komfortowa pogoda w Bangkoku – kilka dni wytchnienia można znaleźć w grudniu i styczniu 🙂 .

Tajlandia Środkowa

  • luty – czerwiec: gorąco
  • czerwiec – październik: deszczowo
  • październik – styczeń: chłodno (względnie 😉 )

Na przestrzeni całego roku region cechuje się stałą wilgotnością. Pamiętajcie, że odwiedzając parki położone grubo nad poziomem morza może być naprawdę zimno i wilgotno. W Ayutthaya i Lop Buri można oczekiwać identycznej pogody jak jest w Bangkoku.

Tajlandia Północna (w tym Chiang Mai)

  • listopad – styczeń: najlepszy okres, 20-25 stopni (nocą w górach może być nawet 0, wiec warto na to uważać)
  • marzec – maj: najgorętszy okres w roku (nawet do 40 stopni).
  • czerwiec – październik: w tym okresie wypada pora deszczowa.

W porze deszczowej lepiej unikać wędrówek. Tajowie nie mają najlepiej opisanych i wytyczonych szlaków w górach, podłoże robi się niesamowicie śliskie i na stromych zboczach łatwo o wypadek. Pamiętajcie o tym planując trekking w Tajlandii.

Tajlandia Północno-wschodnia

  • listopad – luty: pora chłodna (prawie nie pada, choć nadal jest ciepło, to temperatury są niższe niż przez resztę roku)
  • marzec – maj: pora gorąca (temperatury powyżej 30 stopni, sucho, podróżowanie może być męczące)
  • czerwiec – październik: pora deszczowa. Paradoksalnie wtedy tu jest najładniej – zielone pola ryżowe i wezbrane wodospady robią niesamowite wrażenie. Niemniej ze względu na deszcz trzeba się liczyć z utrudnieniami w transporcie.

Ko Chang i wschodnie wybrzeże

Okolice Ko Chang najlepiej odwiedzić w listopadzie – czyli pod koniec pory deszczowej (maj-październik), ale przed szczytem sezonu (grudzień – marzec). W marcu temperatura zaczyna rosnąc, co wypędza tłumy turystów. W czasie pory deszczowej niektóre ośrodki są zamykane (np. na Ko Kut, Ko Mak i Ko Wai). Jeśli zdecydujecie się odwiedzić wschodnie wybrzeże podczas monsunu – najlepiej zakwaterujcie się na Ko Samet, które wyróżnia się swoistym mikroklimatem.

Hua Hin i Zatoka Górna

  • luty – czerwiec: sezon gorący i suchy (najlepsza pora)
  • lipiec – październik: monsun południowo-zachodni
  • październik – styczeń: monsun północno-wschodni

W czasie burzy trzeba uważać na pływające blisko brzegu meduzy. Tajowie podbijają wodę w ubraniu 🙂 .

Ko Samui i południe Zatoki Tajlandzkiej

  • luty – kwiecień: kończy się monsun i przychodzą piękne, słoneczne dni
  • czerwiec – sierpień: okresowe mżawki, ale pogoda nadal ładna
  • październik – grudzień: ulewne deszcze monsunowe

Wybrzeże Andamańskie

  • maj – październik: pora deszczowa (w czasie pory deszczowej niektóre wyspy są niedostępne, trzeba wkalkulować utrudnienia w transporcie)
  • grudzień – styczeń: szczyt sezonu, najlepsze warunki do nurkowania i snorkelingu

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że powyższe informacje pozwolą Wam optymalnie zaplanować podróż po Tajlandii. My wyruszaliśmy w drugiej połowie listopada i zaczynaliśmy od północy kraju, a na Wybrzeżu Andamańskim wylądowaliśmy już w grudniu. Pogoda jednak potrafi płatać figle, więc pomimo zminimalizowania ryzyka – płynąc na Ko Ngai i tak dogonił nas monsun. Na szczęście dość szybko się wypogodziło. Tego też Wam życzymy w podróży do Tajlandii – słońca, lekkiej bryzy i temperatur, w których da się żyć 🙂

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *