Chiang Mai
Azja,  Tajlandia

Tajlandia – informacje podstawowe

Garść informacji dotyczących kwestii zdrowotnych, transportu, wiz i innych spraw organizacyjnych. Jeśli interesuje Was kiedy najlepiej zorganizować wycieczkę uwzględniając klimat panujący na miejscu – przeczytajcie wpis o pogodzie w Tajlandii

Wiza do Tajlandii

Przekraczanie granicy dla osób z polskim obywatelstwem nie stanowi większego problemu – darmową wizę dostaniecie na wjeździe. Niezbędny będzie paszport ważny co najmniej 6 miesięcy od daty przekroczenia granicy oraz bilet na jakiś środek transportu opuszczający kraj w ciągu 30 dni.

Na ile dni uzyskacie wizę do Tajlandii:

  • przekraczając granicę na lotnisku dostaniecie wizę na 30 dni,
  • przekraczając granicę drogą lądową z państwami sąsiednimi (Laos, Malezja, Kambodża i Birma) dostaniecie wizę na 15 dni.

Jeśli Wasz pobyt będzie przekraczać ten czas musicie ubiegać się o wizę w ambasadzie lub konsulacie. Wszystkie niezbędne i aktualne informacje znajdziecie na stronie Ambasady Tajlandii.

Tajlandia – zalecane szczepienia

  • WZW A i B
  • Błonica
  • Tężec
  • Dur brzuszny

Zalecane są one wszystkim podróżującym do Tajlandii. Bardzo możliwe, ze pierwsze cztery szczepionki macie już z dzieciństwa lub wykonane przy okazji różnych zabiegów medycznych – koniecznie sprawdźcie ze swoim lekarzem. Na dur brzuszny nie da się nabyć odporności do końca życia – szczepienie obowiązuje na najbliższe 3 lata.

Dodatkowo podróżującym do Tajlandii zaleca się szczepionki na wściekliznę, japońskie zapalenie mózgu i cholerę oraz profilaktyczne zaopatrzenie się w leki na malarię (informacje poniżej).

My zaopatrzyliśmy się w zalecany pakiet szczepień. Jeśli zastanawiacie się jakie leki zabrać ze sobą w podróż – przeczytajcie wpis o apteczce na wyjazd do Azji.

Denga i malaria w Tajlandii

Malaria

Nie można zaszczepić się na malarię – to co możecie zrobić to nabyć leki przeciwmalaryczne. My nie mieliśmy najmniejszych problemów z uzyskaniem recepty, jednak ostatecznie jej nie zrealizowaliśmy. Nie wybieraliśmy się w regiony mocno zagrożone malarią, a od znajomych mieliśmy bardzo niepochlebne recenzje skutków ubocznych (malaron bywa dość ciężki dla organizmu). Niemniej za miesiąc wybieramy się do Papui Zachodniej i tam już tego nie unikniemy 🙂 . Malaron zaczynacie przyjmujmować 24h przed pojawieniem się w strefie zakaźnej, przez cały okres pobytu i 7 dni po wyjeździe z niej. Jeśli nie jesteście pewni, czy powinniście zaoptrzyć się w leki przeciwmalaryczne – zapytajcie lekarza medycyny podróży. Możecie też za pośrednictwem Google znaleźć mapki z ryzykiem malarycznym w Tajlandii.

Leki przeciwmalaryczne nie należą do najtańszych i są dość obciążające dla organizmu, jednak jeśli jedziecie w regiony, w których będziecie mocno narażeni, pamiętajcie – na zdrowiu nie warto oszczędzać 🙂

Denga

Z dengą sprawa ma się trochę inaczej – nie ani szczepionki, ani magicznych leków, które mogą Was przed nią uchronić. Najskuteczniejszą obroną jest mocny repelent i chronienie się przed ugryzieniami komarów. Te przenoszące dengę atakują głównie za dnia, więc zawsze miejmy Mugga pod ręką.

Objawy dengi:

  • wysoka gorączka
  • ostry ból głowy (szczególnie za oczami)
  • mdłości
  • ból całego ciała
  • wysypka i biegunka (nie u wszystkich chorych)

W przypadku zarażenia zalecany jest odpoczynek oraz paracetamol. Koniecznie paracetamol, nie ibuprofen. Ibuprofen wraz z aspiryną podnoszą ryzyko krwotoku. Koniecznie skonsultujcie stan zdrowia z lekarzem jeśli zauważycie powyższe objawy – pamiętajcie o dobrym ubezpieczeniu!

Rezerwacje online

Tajowie bardzo sprawnie nadążają za zapotrzebowaniem turystów – także prawie wszędzie będziecie w stanie dokonać rezerwacji online z wyprzedzeniem. Prawie wszystkie ośrodki znajdziecie na Bookingu, a agencje turystyczne organizujące konkretne wycieczki mają swoje strony internetowe, za pośrednictwem których możecie zaklepać termin.

Wyprawa do Tajlandii była naszą pierwszą wyprawą do Azji i czuliśmy się bezpieczniej rezerwując z wyprzedzeniem – nie mieliśmy żadnych problemów. Wszystkie nasze bilety były honorowane (np. na speedboaty), wycieczki rzeczywiście zarezerwowane, a w bambusowych domkach czekali z naszym nazwiskiem na liście 🙂 .

Inne informacje

Jeśli chcecie się dowiedzieć, co można legalnie wwieźć i wywieźć z Tajlandii – szczegółowe informacje znajdują się na stronie tajskiego urzędu celnego.

Gniazdka obsługują nasze standardowe wtyczki, nie ma potrzeby posiadania przejściówki.

Podczas, gdy tajskie władze raczej starają się nie niepokoić turystów, bardzo aktywnie angażują się w walkę z narkotykami i tutaj naprawdę trzeba wykazać się zdrowym rozsądkiem. W przypadku zatrzymania pod jakimkolwiek zarzutem przysługuje nam jeden telefon do ambasady lub konsulatu.

Podsumowanie

Podróżowanie po Tajlandii jest stosunkowo proste i przyjemne. Dla nas to była pierwsza wyprawa do Azji i przebiegła naprawdę bezboleśnie 🙂 . Standardowy zdrowy rozsądek powinien pozwolić Wam bezwypadkowo przeżyć ten wyjazd – omijajcie szemranych taksówkarzy, nie tnijcie kosztów na transporcie, zaopatrzcie się w dobry repelent, skompletujcie apteczkę i pamiętajcie o wykupieniu ubezpieczenia.

Jeśli macie jakiekolwiek pytania koniecznie dajcie nam znać w komentarzach pod tym wpisem 🙂 .

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *